MVP sezonu to...

Wyniki, punkty, podsumowania
qBK
Młodzik
Posty: 865
Rejestracja: 13 kwietnia 2005, 12:07
Lokalizacja: Bg/Wro
Kontaktowanie:

MVP sezonu to...

Postautor: qBK » 13 maja 2005, 17:32

Podsumowując sezon można wyróżnić zawodniczki najlepsze np. w zbiórkach, przechwytach, rzucanych punktach, ale po obserwacji takich zestawień trudno odpowiedzieć, która zawodniczka w przekroju całego sezonu ogólnie była najlepsza w lidze. Pokusiłem się jednak o sporządzenie takiej klasyfikacji, bynajmniej nie według własnego uznania, a według statystyk.
Korzystając z statystyk PLKK przeliczyłem je na punkty i według sumy punktów sporządziłem klasyfikację.
Oczywiście, gdyby inaczej ustalić wagę poszczególnych osiągnięć, otrzymalibyśmy inną kolejność. Myślę jednak, że w miarę obiektywnie dobrałem sposób liczenia, choć gdyby np. bloki liczyć na równi z punktami, zwyciężyłaby Margo Dydek. Doszedłem jednak do wniosku, że w porównaniu do innych statsów bloki są wybitnie domeną tylko wysokich zawodniczek, więc obniżyłem ich znaczenie w punktacji o połowę - przykładowo w asystach Małgorzata Dydek może osiągnąć 30% z tego, ile ma ich Shannon Johnson, ale "Pee Wee" w blokach nie ma szans w porównaniu z Margo. Myślę, że wszystko teraz jest już jasne.

Chodziło mi o to, aby w klasyfikacji zwyciężały najbardziej wszechstronne zawodniczki i tak jest - Johnson w przechwytach, asystach (choć część forumowiczów w to niedowierza), niezła też średnia punktów; Dydek - oczywiście zbiórki, bloki, wysoka skuteczność.

Nie uważam, że moja klasyfikacja jest idealna - każdy może sam taką sporządzić i inaczej ustalić wagę poszczególnych elementów, przez co na czele znajdzie się jego ulubiona zawodniczka 8) ale nie o to w tym wszystkim chodzi. Próbowałem obiektywnie podejść do sprawy.


============== JAK LICZYŁEM ====================

Pierwszą rzeczą, którą zrobiłem, było "przefiltrowanie" zawodniczek - pod uwagę brane były jedynie koszykarki, które zagrały co najmniej 6 spotkań i jednocześnie notowały średnio ponad 15 minut na parkiecie. Te warunki spełniało 81 zawodniczek.

Oczywiście można przyczepić się, że grając np. 20 minut w meczu trudniej jest notować tyle zbiórek, przechwytów itd. co zawodniczka, która gra po 35 minut, ale nie będziemy się rozdrabniać na takie szczegóły. Wychodzę z założenia, że dobre zawodniczki grają wystarczająco długo, by "nabić" dobre statystyki, a gdy grają mało, to zazwyczaj schodzą gdy wypełnią szybko swoją "normę".


Punkty obliczałem następująco:
Średnie wartości na mecz mnożyłem przez pewien współczynnik dla każdej statystyki:

1) punkty, asysty, przechwyty, zbiórki - wszystko przeliczone tak, by najlepsza zawodniczka miała 1000 punktów.
2) straty - przeliczone tak, by najmniej tracące zawodniczki miały 1000 punktów.
3) skuteczność wszystkich rzutów (razem za 1, za 2 i za 3) - najlepsza zawodniczka otrzymała 1000 punktów (jedna klasyfikacja dla wszystkich rzutów).
4) bloki - przeliczone tak, by najlepsza zawodniczka miała 500 punktów (dlaczego - wyjaśnienie poniżej).
5) faule - najrzadziej faulująca zawodniczka otrzymała 500 punktów.
6) faule techniczne - za każdego "dacha" odejmowałem 50 punktów (przez to Nolan z 3. spadła na 5. pozycję, a Chełczyńska z 44. na 55.)

Następnie wszystkie otrzymane punkty dodałem do siebie, zaokrągliłem liczby do całości i otrzymałem taką oto klasyfikację, nieco podobną do wieloboju 8)
(maksymalnie można było otrzymać 7000 punktów, ale oczywiście nie ma zawodniczek, które równie skutecznie przechwytują, co blokują 8))

Założenia odnośnie minimalnej liczby meczy i minut gry były konieczne - chciałem uniknąć sytuacji, w której zawodniczka, rozgrywająca np. 3 spotkania po kilka minut, oddała dwa celne rzuty i nie faulowała, przez co znalazła się w czołówce.

Na początku wszystkie statystyki traktowałem na tym samym poziomie - wychodząc z założenia, że inna jest rola rozgrywających, a inna centerek - niskie przechwytują i na tym zdobywają punkty, wysokie blokują i za to dostają sporo punktów.
Po przeliczeniu okazało się jednak, że najlepiej blokująca w lidze Reda Aleliunaite-Jankowska osiągnęłaby nad trzecią M. Dydek prawie 500, a nad niemal wszystkimi pozostałymi zawodniczkami przewagę 1000 punktów, dlatego za bloki obniżyłem mnożnik do 0,5, o czym pisałem wcześniej.


Podobnie postąpiłem z faulami - właściwie to nie są one tak istotne, często bywają elementem taktyki. Niemniej jednak jakąś wartość mają, przez faule przeciwnik ma rzuty wolne, więc brałem je pod uwagę, ale z mnożnikiem 0,5.

Największe znaczenie miały osiągnięcia typu zbiórki, bloki, asysty itp., gdyż np. skuteczność wahała się u większości zawodniczek między 40% a 70%, co w efekcie dawało niewielką przewagę nad innymi najlepszym zawodniczkom, podczas gdy np. Beata Krupska-Tyszkiewicz miała sporą przewagę nad większością rywalek w asystach.

Niektórzy mogą mi zarzucić, dlaczego nie wziąłem pod uwagę np. rzutów za 3, ale doszedłem do wniosku, że tworzą one część dorobku punktowego, czyli klasyfikacja ich po raz drugi jest bezcelowa. Wziąłem natomiast pod uwagę skuteczność wszystkich rzutów oddawanych przez zawodniczki.


OTO KLASYFIKACJA (bardziej czytelna wersja na mojej stronie: ==>> http://www.odra.polskikosz.pl/mvp0405.htm gdzie dowiecie się też, za co zawodniczki dostawały najwięcej punktów; przy okazji zapraszam też: http://www.odra.polskikosz.pl/pods0405.htm )

4441 Johnson Shannon
4336 Dydek Małgorzata
4196 Bibrzycka Agnieszka
4167 Trześniewska Elżbieta
4104 Nolan Deanna
4101 Smith Tangela
4065 Krupska-Tyszkiewicz Beata
4052 Pantelejewa Olga
3841 Mądra Ilona
3835 Powell Elaine
3823 Szott Agnieszka
3781 Aleliunaite-Jankovska Reda
3770 Perovanovic Iva
3766 Kobryn Ewelina
3749 Marczanka Natalia
3732 Williams Shaquala
3713 Skerovic Jelena
3687 Tillis Iciss
3626 Proszczenko Olena
3622 Marczewska Anna
3595 Pałka Agnieszka
3581 Koryzna Edyta
3508 Veselovsky Monika
3501 Kłosińska Justyna
3483 Dominauskaite Birute
3479 Troina Tatiana
3462 Ciecierska Monika
3453 Martins da Costa Karla Cristina
3437 Kędzior Anna
3419 Owczarek Milena
3416 Kress Maryna
3410 Karpińska Aleksandra
3392 Makowska Agnieszka
3392 Zdziesińska Ludmiła
3368 Cybulak Daria
3327 Krystofova Leona
3296 Mrozińska Natalia
3277 Toma Gabriela
3223 Pazur Agnieszka
3221 Drozd Nadia
3219 Trafimowa Natalia
3216 Mroczek Dagmara
3216 Żurowska Justyna
3126 Koc Martyna
3119 Żurkowska Karolina
3100 Pawlak Paulina
3100 Nowacka Agata
3085 Szymańska Joanna
3064 Bull Lauren
3052 Jaroszewicz Agnieszka
3043 Włodarska Magdalena
3042 Czepiec Patrycja
3032 Górzyńska-Szymczak Joanna
3019 Jasnowska Ilona
2983 Chełczyńska Joanna
2981 Żytomirska Olga
2924 Gburczyk Dorota
2922 Żyłczyńska Marta
2915 Jarkowska Joanna
2893 Pietraszek Agnieszka
2863 Lamparska Emilia
2854 Perlińska Alicja
2850 Głaszcz Marzena
2792 Kaczmarek Karolina
2789 Kozdroń Madgalena
2780 Murray Kimya
2726 Górczak Dominika
2720 Sazonenko Maryna
2689 Arażny Magdalena
2683 Anaejionu Nicole
2627 Czubak Katarzyna
2616 Szymańska Monika
2614 Biela Urszula
2613 Szyćko Anna
2610 Suwary Alicja
2590 Kaszewska Barbara
2543 Banaszkiewicz Judyta
2418 Lorek Joanna
2389 Siwczak-Dajksler Monika
2320 Kasprzak Agata
2112 Semerda Joanna

Mikey na pewno będzie niepocieszony - Queen Alicia dopiero na 62. miejscu :cry: :wink: Sam byłem zdziwiony, ale straciła sporo punktów na blokach i zbiórkach, była też w czołówce pod względem fauli, a poza tym miała niewiele asyst i stąd tak odległa lokata.

Teraz kilka osobistych uwag z mojego punktu widzenia:
Zdecydowanie za nisko jest Joanna Chełczyńska - spadła aż o 11 pozycji "dzięki" trzem faulom technicznym, ale cóż - trudno się mówi. Zachowałem obiektywizm i nic nie zmieniałem na siłę.
Bardzo słabo wypadła Aśka Lorek (czwarta od końca), co potwierdza słuszność decyzji, by nie pozostawiać jej na kolejny sezon rok temu. Co prawda za czasów w Brzegu wygrała nam w pojedynkę kilka spotkań (np. 30 pkt. z Wisłą albo koncert trójek z Łącznością), ale poza tym prezentowała się przez większą część sezonu przeciętnie.

W czołówce - zgodnie z oczekiwaniami - zawodniczki Lotosu, Wisły i Polfy; po raz kolejny potwierdza się zespołowość CCC, w którym nie było wyraźnych liderek, dlatego najlepsza zawodniczka (Marczewska) dopiero na dwudziestym miejscu (wszystkie kluby oprócz ŁKS-u mają choć jedną zawodniczkę wyżej w klasyfikacji), tuż za nią Pałka i Koryzna.
Na pierwszych osiemnastu miejscach aż 11 zawodniczek zagranicznych i zaledwie 7 Polek (w tym 3 z Lotosu). Pierwsza piątka teamu z Gdyni zmieściła się w czternastce najlepszych koszykarek ligi; dobrze też wypadła Wisła - 3 na 13 początkowych miejscach.

CZEKAM NA WASZE OPINIE DOTYCZĄCE KLASYFIKACJI, SPOSOBU LICZENIA itd. - WSZELKIE UWAGI I SUGESTIE.

qBK
www.odra.polskikosz.pl - jedyna taka strona!

Kuba
Oldboy
Posty: 5443
Rejestracja: 07 czerwca 2004, 18:42
Lokalizacja: Polkowice

Re: MVP sezonu to...

Postautor: Kuba » 13 maja 2005, 17:51

qBK pisze:www.odra.polskikosz.pl - jedyna taka strona!

W pełni potwierdzam ;-)

Ciekawosta: Justyna Kłosińska ma więcej zbiórek niz Margo Dydek :shock: . Siwa - ok. 175 cm, a Dydek - 213 cm :shock: :D Brawo Siwa!!!

qBK - znakomite podsumowanie ;-) równiez brawo :)

Awatar użytkownika
Szymon
Oldboy
Posty: 6023
Rejestracja: 07 czerwca 2004, 09:11
Lokalizacja: PABIANICE, POLSKA
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon » 13 maja 2005, 22:35

Według mnie, ciekawa statystyka, sporo włożonej pracy, jednak wydaje mi się że za mało wzięta była liczba meczy. Przykład: Np. dowolna zawodniczka Włókniarza Pabianice w ciągu 22 dni rozegrała 10 meczy!!! Z koleji np: dowolna zawodniczka Chełma lub Ostrovii w ciągu całego sezonu zaliczyła 22 spotkania! Wydaje mi się że ma to znaczenie w ogólnym rozrachunku. Im wieksza częstotliwość spotkań, tym większe zmęczenie, a co za tym idzie, wieksze prawdopodobiestwo "zepsucia sobie" statystyk!! Znaczenie, według mnie,ma również fakt klasy przeciwnika. Wiadomo że ciężej grać przeciw dobrym drużynom.
Ogólnie jednak, podsumowanie ciekawe, aczkolwiek, według mnie, nie wpełni obiektywne. Ale z drugiej strony, kto potrafi znaleść "złoty środek" :?: :?: :?:
BYŁ, BĘDZIE I JEST ZAWSZE WŁÓKNIARZ MRKS


Obrazek

Awatar użytkownika
MirU <poznań>
Kadet
Posty: 1235
Rejestracja: 01 listopada 2004, 13:15
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: MirU <poznań> » 18 maja 2005, 14:33

No bardzo fajna sprawa ta statystyczka! Pozdrawiam i gratuluje dobrej roboty!

Awatar użytkownika
simon
Oldboy
Posty: 5437
Rejestracja: 07 czerwca 2004, 07:05
Kontaktowanie:

Postautor: simon » 20 maja 2005, 09:20

Gratuluję "dobrej roboty" - ciekawa statystyka. Oczywiście, jak pisał Szymon, trudno porównać statystyki "gwiazd" z zespołów dołu tabeli (grających tylko po 2 razy z czołówką, za to dużo między sobą) z statystycznymi gwiazdami a choćby i Włókniarza czy Wisły - (grającymi tylko po 2 razy ze słabeuszami, za to np. Włókniarz 7 x z Wisłą, 7 x z CCC, czy Wisła z Włókniarzem i Lotosem).

Opracowanie traktować należy (niestety) z "przymrużeniem oka", choć jeden wniosek nasunęły w/g mnie niepodważalny. W związku z dobrym osiągnięciem sportowym, a brakiem indywidualności w czołówce zdecydowanie klasyfikacje "zespołowości" zespołów otwierają:
1. CCC (Nowakowski)
2. ŁKS (ex Nowakowski, ale "jego" zespół)

kazimierz
Nowy na forum
Posty: 14
Rejestracja: 28 grudnia 2004, 14:44

Postautor: kazimierz » 23 maja 2005, 13:31

dla mnie mvp sezonu to AGNIESZKA SZOTT bez niej azs niue wygralby meczu A TAK POZA TYM TO PROSZCZENKO TO CO WYPRAWIALA W GORZOWIE 2 NRAZY TO BUDZI OGROMNY ESPEKT
mleko

Piotro
Młodzik
Posty: 584
Rejestracja: 18 grudnia 2005, 16:11

Postautor: Piotro » 05 stycznia 2006, 19:09

brawo, brawo i jeszcze raz brawo dla qBK kawał dobrej roboty choć i tak jest to niestety subiektywny ranking... mysle ze nie da sie jednoznacznie wybrac najlepszej zawodniczki bo dla kazdego najwazniejszy jest inny element gry.
Obrazek

pawel m
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: 11 stycznia 2006, 13:02

Postautor: pawel m » 11 stycznia 2006, 14:48

1. biba za wszyskto
2.koryzna super gra
3. nowacka super rzut za 3


Wróć do „Statystyki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości