Trochę historii ...

Jeśli Twój zespół nie ma jeszcze osobnego podforum, pokaż w tym dziale, że na to zasługuje!

Moderatorzy: sawa_JGora, ludzik76, Platini, Moderatorzy

Seba
Oldboy
Posty: 5202
Rejestracja: 08 czerwca 2004, 12:57

Trochę historii ...

Postautor: Seba » 30 czerwca 2004, 15:19

Mało który klub w Polsce może poszczycić się tyloma osiągnięciami na arenie krajowej i międzynarodowej, jak Olimpia. Obecnie niestety poznańscy kibice nie mają tylu okazji do świętowania, więc czasem dobrze jest poprawić sobie trochę humor wspominając czasy minione. W 1996 roku powstała, jako pierwsza w Polsce, strona poświęcona drużynie koszykarskiej. Jej autorem jest kibic Olimpii - Wojtek Łoś (pozdro qmpel!). Oto fragment zawarty na tej stronie, opisujący wydarzenia z przed prawie 15 już lat. Występ w Pucharze im. L. Ronchetti:

"Kazdy kibic, ktory odwiedza sportowe areny jest swiadkiem wydarzen,
ktore na dlugo lub krocej zachowa w pamieci. Bedac kibicem zenskiego basketu, a w szczegolnosci Olimpii, takich pamietnych chwil byla niezliczona ilosc. Co roku medal mistrzostw Polski, Final Pucharu Ronchetti, Final Europy itd. Mozna zapamietac zwykly mecz ligowy lub pucharowy. Obiektywnie trzeba przyznac, ze takich wydarzen nazbieralo sie nie malo. Mi w pamieci na dlugo utkwil mecz rozegrany 4.10.1989 w pucharze Ronchetti z VS Orchies. Olimpia przegrala pierwszy mecz roznica 14 pkt. (59 : 73). Malo kto dawal szanse awansu do nastepnej rundy, dlatego w "ARENIE" zebralo sie tylko 1500 najwiernieszych kibicow. Sklad francuzek tworzylo siedem reprezentantek Francji, swietna amerykanka oraz najwyzsza koszykarka Europy Ujlana Siemonowa (215 cm). Francuzi byli do tego stopnia pewni awansu swego zespolu, ze podpisali umowe na transmisje telewizyjna z meczu II rundy swego team'u. W tym czasie trzon zespolu Olimpii tworzyly: Renata Langosz, Ewa Portianko, Hanna Wojciechowska, oraz Malgorzata Kubiak. Mecz rozpoczal sie fatalnie dla poznanianek, ktore w 13 minucie przegrywaly z Orchies 14 : 27. Olimpia musiala odrobic 27 pkt. w 27 minut. Od tej chwili dziewczyny rozoczely odrabianie strat. Jednak do przerwy prowadzily Francuzki 35 : 31. Po przerwie kibice byli swiadkami "tornada", rozpetanego przez Olimpie. Przeciwniczki calkowicie pogubily sie. Jednak dopiero 90 sekund przed koncem meczu odrobiono straty z Francji (70 : 56). Ostatecznie mecz konczy sie rezultatem 80 : 61.
Punkty dla Olimpii: Najmowicz 31, Langosz i Kubiak po 14, Portianko 10, Wojciechowska 4, Szymkowiak (Owczarek) 2, Kuzbik (Lewandowska) 2, Krupska 3. Nie musze dodawac, iz mecz toczyl sie przy spontanicznym dopingu kibicow.

Gazety z calej Polski pisaly o wielkim sukcesie Olimpii.
"Niemozliwe stalo sie faktem"(Przeglad)
"Popisowa partia koszykarek Olimpii"(Tempo)
"W cieniu teamu Langosza"(Express))
"Fruwajacy Piotr Langosz"(Sport)
"Cud nad Warta"(Sztandar)"

http://www.fortunecity.com/olympia/tild ... -arch.html
Ania i Alex... Na zawsze w naszych sercach!!! [']

kaz126
Nowy na forum
Posty: 30
Rejestracja: 07 czerwca 2004, 16:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Trochę historii ...

Postautor: kaz126 » 30 czerwca 2004, 16:01

Seba pisze:W 1996 roku powstała, jako pierwsza w Polsce, strona poświęcona drużynie koszykarskiej. Jej autorem jest kibic Olimpii - Wojtek Łoś (pozdro qmpel!). Oto fragment zawarty na tej stronie, opisujący wydarzenia z przed prawie 15 już lat. Występ w Pucharze im. L. Ronchetti:

http://www.fortunecity.com/olympia/tild ... -arch.html


Powiedz Seba czy jest jakaś możliwość zobaczyć zdjecia zamieszczone na w/w stronie??? Albo jakieś inne Olimpii z tamtego okresu

Seba
Oldboy
Posty: 5202
Rejestracja: 08 czerwca 2004, 12:57

Re: Trochę historii ...

Postautor: Seba » 30 czerwca 2004, 18:37

kaz126 pisze:Powiedz Seba czy jest jakaś możliwość zobaczyć zdjecia zamieszczone na w/w stronie??? Albo jakieś inne Olimpii z tamtego okresu


Hmmm... zdjęcia nie są specjalnie rewelacyjne - raczej bardzo "zabytkowe" i skaner w tamtych czasach słabej jakości ;) Powinno udać Ci się wejść przez ten link http://www.fortunecity.com/olympia/tild ... leria.html - jeśli się nie uda, napisz jakie zdjęcia by Cię ineresowały. A tak wogóle zapraszam na pierwszy mecz Olimpii w nowym sezonie - myślę, że nie ma problemu się tak umówić, żeby kilka osób przyniosło swoje zbiory zdjęć olimpijnych jeśli masz ochotę ;) Pozdrowionka!

Obrazek
Flaga Olimpii podczas Mistrzostw Europy'97 w Budapeszcie (wersja pierwotna - dzień pózniej pojawił się na niej napis okolicznościowy RIMKA, na cześć naszej byłej zawodniczki - Rimy Petronyte). Teraz flaga jest trochę bardziej ozdobna ;)
Ostatnio zmieniony 01 lipca 2004, 03:42 przez Seba, łącznie zmieniany 2 razy.
Ania i Alex... Na zawsze w naszych sercach!!! [']

kaz126
Nowy na forum
Posty: 30
Rejestracja: 07 czerwca 2004, 16:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Trochę historii ...

Postautor: kaz126 » 30 czerwca 2004, 23:07

Seba pisze:Hmmm... zdjęcia nie są specjalnie rewelacyjne - raczej bardzo "zabytkowe" i skaner w tamtych czasach słabej jakości ;) Powinno udać Ci się wejść przez ten link http://www.fortunecity.com/olympia/tild ... leria.html - jeśli się nie uda, napisz jakie zdjęcia by Cię ineresowały.


Właśnie wchodziłem na ten link i żadne zdjęcia się nie pojawiają. Są tylko opisy i ikonki (pełno ikonek) "fortunecity" :cry:
Generalnie to wszystkie zdjęcia by mnie interesowały bo ja jakoś nie mam żadnych (no może szczególnie kibiców - może gdzieś się tam znajdę :D ).


Seba pisze:A tak wogóle zapraszam na pierwszy mecz Olimpii w nowym sezonie - myślę, że nie ma problemu się tak umówić, żeby kilka osób przyniosło swoje zbiory zdjęć olimpijnych jeśli masz ochotę ;) Pozdrowionka!

Dzięki za zaproszenie. Chętnie wpadnę na meczyk, ze zbiorami prasowymi Olimpii. Daj znać przed pierwszym meczem to się umówimy :D

Seba
Oldboy
Posty: 5202
Rejestracja: 08 czerwca 2004, 12:57

Postautor: Seba » 30 czerwca 2004, 23:17

Hmmm.. dziwna sprawa z tą stroną. Postaram się to, co mam na kompie wysłać Ci na maila. Nie jest tego dużo, a niestety nie posiadam skanera, więc pewnie pomysł z osobistym przejrzeniem będzie najprostszy i najlepszy. Póki co kilka zdjęć "kibicowskich":

Obrazek
Dworzec w Pabianicach - rok ... hmmm... 1996 albo 1997 ;)

Obrazek
Tym razem hotel pabianicki ;) Oj się działo :D:D:D


A to zdjęcia z wyjazdu do Gorzowa - styczeń 1997 roku... pierwszy wyjazd po słynnym Sylwestrze ;) Też się działo.. akcja zbrojna Stilonowców przez parkiet i nasz kontratak w drugą stronę którym kompletnie zaskoczylismy rywali. Druga strona medalu to to, że potem wejście na naszą trybunę za koszem w Gorzowie okazało się mega-trudne ;))))
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 lipca 2004, 03:44 przez Seba, łącznie zmieniany 3 razy.
Ania i Alex... Na zawsze w naszych sercach!!! [']

Seba
Oldboy
Posty: 5202
Rejestracja: 08 czerwca 2004, 12:57

Postautor: Seba » 30 czerwca 2004, 23:23

A to zdjęcie przedstawiające przymierze polsko-czeskie podczas Mistrzostw Europy w Budapeszcie w 1997 roku. Zawarte zostało, by wspomóc najpierw Czeszki w walce ze Słowaczkami (chyba), a potem "nasze" Litwinki w boju z Niemkami :D
Obrazek

... i nasze mistrzynie - reprezentacja Litwy. Pierwsza z prawej klęczy niezapomniana, wspaniała, kochana... Rima Petronyte ;)
Obrazek

Rimka w pełnej krasie
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 lipca 2004, 03:45 przez Seba, łącznie zmieniany 3 razy.
Ania i Alex... Na zawsze w naszych sercach!!! [']

Seba
Oldboy
Posty: 5202
Rejestracja: 08 czerwca 2004, 12:57

Postautor: Seba » 30 czerwca 2004, 23:26

Na koniec rarytas - zdjęcie balkonu chwilę po zdobyciu przez Olimpię ostatniego medalu seniorskich mistrzostw Polski (1996 rok). Niestety zdjęcie jest słabej jakości, bardzo spłaszcza obraz naszego sektora (kto był wie o czym mówię), a co gorsza jakieś 15 osób było już w tym czasie na parkiecie... więc niestety wszyscy na zdjęciu nie są (np ja... ehhhh - robiłem to zdjęcie ;) ).
Obrazek

My z Litwinkami
Obrazek

Komentarze bardzo mile widziane :D
Ostatnio zmieniony 01 lipca 2004, 03:46 przez Seba, łącznie zmieniany 2 razy.
Ania i Alex... Na zawsze w naszych sercach!!! [']

Seba
Oldboy
Posty: 5202
Rejestracja: 08 czerwca 2004, 12:57

Postautor: Seba » 01 lipca 2004, 00:56

Czy teraz zdjęcia się pojawiły? Oto link do galerii, gdyby jednak nadal były jakieś problemy: http://www.pbase.com/olimpia1975/olimpia1975
Ania i Alex... Na zawsze w naszych sercach!!! [']

MARAS
Oldboy
Posty: 5592
Rejestracja: 09 czerwca 2004, 10:47
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: MARAS » 01 lipca 2004, 09:34

Ten balkon to jest na Chwiąłce? Ile na niego osób wchodziło? Gdzie ty na tym zdjęciu jesteś Seba????
Chwiałka A Chwiałka Z Chwiałka AZS!

kaz126
Nowy na forum
Posty: 30
Rejestracja: 07 czerwca 2004, 16:29
Lokalizacja: Poznań

Postautor: kaz126 » 01 lipca 2004, 11:11

Seba pisze:Czy teraz zdjęcia się pojawiły? Oto link do galerii, gdyby jednak nadal były jakieś problemy: http://www.pbase.com/olimpia1975/olimpia1975


Dzięki. Są zdjęcia :D Super

Ale chętnie zobaczę oryginały bo jak pisałeś jakość ich nie jest super.
Tak właśnie szukam siebie na "balkonu" na Chwiałce z 1996 roku, ale ciężko jest chociaż mam pewien trop :D (szalik nietypowy, bo powiedzmy w skrócie własnej roboty).
Za to na zdjęciu poniżej tego widzę ziomka, z którym zawsze chodziłem na mecze...

Mam nadzieję że na Olimpi się zobaczymy na meczu to będzie możliwośc obejrzenia oryginału.

kaz126
Nowy na forum
Posty: 30
Rejestracja: 07 czerwca 2004, 16:29
Lokalizacja: Poznań

Postautor: kaz126 » 01 lipca 2004, 11:21

MARAS pisze:Ten balkon to jest na Chwiąłce? Ile na niego osób wchodziło? Gdzie ty na tym zdjęciu jesteś Seba????


Jasne że to Chwiałka, zajebista sala, zajebisty klimat meczowy :!:
Tam to wchodziło chyba 700 osób, ale nie raz nie dwa było dwa razy tyle.

Jakbyś czytał uważnie to byś wiedział że na tym zdjęciu Seby nie ma, ale na innym jest :D (o ile Seba to ta osoba o której myślę bo osobiście to się nie znamy :D ).

MARAS
Oldboy
Posty: 5592
Rejestracja: 09 czerwca 2004, 10:47
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: MARAS » 01 lipca 2004, 13:55

Niby Chwiałka ma 200 osób pojemności! To jak mogło 700 na nią wejść!
Teraz to na tym balkonie zrobili jakąś siłownie i fitness klub! 8)
Chwiałka A Chwiałka Z Chwiałka AZS!

Gość

Postautor: Gość » 01 lipca 2004, 14:06

MARAS pisze:Niby Chwiałka ma 200 osób pojemności! To jak mogło 700 na nią wejść!
Teraz to na tym balkonie zrobili jakąś siłownie i fitness klub! 8)


Wchodziło i znacznie więcej osób niż 700.
Po pierwsze balkon był (tam gdzie teraz klubik fitness), a balkon był również po bokach za koszami (teraz już to zlikwidowali)

Seba
Oldboy
Posty: 5202
Rejestracja: 08 czerwca 2004, 12:57

Postautor: Seba » 01 lipca 2004, 14:06

Wyjaśniam MARAS co do "Chwiałki". Przed przebudową tej sali składała się ona z balkonu i parteru, na który, dzięki większej ilości rzędów i miejscom stojącym (gdzie tylko się dało), mogło wejść wiele więcej niż oficjalne 300 osób. Pierwszy, najbliższy parkietowi, rząd krzeseł został wyrzucony po jakimiś meczu, w którym sędzia ubzdurał sobie, że kibice przeszkadzają jemu i koszykarkom gości ;). Balkon był bardziej "pojemny", gdyż praktycznie jedynie w pierwszym rzędzie się siedziało (i to rzadko), reszta kibiców z reguły stała. Oprócz oficjalnych miejsc wiele osób stało na skrzydłach balkonu, wychodzących daleko za koszami - teraz ich już nie ma wcale. Myślę, że oficjalna liczba miejsc na balkonie to jakieś 500 (razem z parterem 800)... Tak jak pisze Kaz zdarzało się wielokrotnie, że na sali znajdowało się 1300-1400 osób. Ludzie stali gdzie tylko się dało, nie wyłączając schodów z korytarza na balkon, a nawet samego korytarza na którym widziało się tablicę wyników i może jakieś 20% boiska. Niezapomniane czasy!!!

Co do mnie i zdjęć... hmmm... jestem na większości. Na zdjęciu z dworca w Pabianicach siedzę na ławce trzymając na kolanach sympatyczną Magdę... a w pabianickim hotelu szczerzę się bezsensu na dole w środku ;))) To Ci powinno starczyć Maras.

Ps. Postaram się niedługo zamieścić jeszcze kilka zdjęć z niezapomnianej Chwiałki... wspaniała sala, mało która w Polsce miała taki klimat - to potwierdzą chyba nawet kibice innych klubów.
Ania i Alex... Na zawsze w naszych sercach!!! [']

Awatar użytkownika
Saletra
Junior
Posty: 2327
Rejestracja: 11 czerwca 2004, 19:09
Lokalizacja: Poznań

Postautor: Saletra » 03 lipca 2004, 12:31

hmm rozumiem ze to zdjecie z ostatniego medalu w 1996 roku zostalo zrobione po meczu z mtk star foods pabnianice? pamietam ten mecz.....caly mecz prowadzily pabianiczanki i na koncu nasz przydusily i pokazaly klase (nie mogla grac Carvie Upshaw ze wzgledu na kontuzje kolana) to byly wspaniale czasy.. a jak niewiele zabraklo do wyeliminowania łks-u............kiedy jak bedzie odpowiedni post to mozna pogadac o meczach olimpii - niestety przypomnail mi sie w moim mniemaniu najgorszy mecz olimpii w 1997 roku... u siebie z........Polifarben cw-Och Wrocław... to byla przawdziwa ohyda...po meczu jak dzwonili z innych miast to nikt nite chcial uwierzyc ze Olimpia przegrala 20 pkt.. ale to tak tylko mi sie przypomnailo na szczesie bylo wiele wspanialych chwil- i wlasnie je bede zawsze pamietal :)


Wróć do „Inne kluby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości