Marta Fernandez

Jeśli Twój zespół nie ma jeszcze osobnego podforum, pokaż w tym dziale, że na to zasługuje!

Moderatorzy: sawa_JGora, ludzik76, Platini, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ałgaja
Administrator
Posty: 4344
Rejestracja: 17 sierpnia 2006, 09:24
Lokalizacja: Kraków

Marta Fernandez

Postautor: Ałgaja » 08 sierpnia 2007, 19:29

fajny wywiad z Martą..

Los Angeles Sparks guard Marta Fernandez, a native of Spain, is one of the league’s oldest rookies. After playing eight years in the Spanish Liga Femenina's first division and earning the league's 2006 MVP award, Fernandez, 25, decided to test her skills in the WNBA. Averaging 9.1 points and 3.2 assists in 28.1 minutes a game, Fernandez is one of the top candidates for the Rookie of the Year award. While she is playing well in L.A., home is still an ocean away. WNBA.com’s Adam Hirshfield sat down with the rookie to get the inside scoop on how Fernandez is adjusting to life and basketball in America.

Q. Where do you live in Spain?
A. "I am from Barcelona and I live in Barcelona. It is a very nice city. It's the best city in Spain."

Q. Did you go to college in Spain or straight to the pros?
A. "In Spain it is different. You don't have college. I went to secondary school. It's not college, but it is similar."

Q. Did you play basketball there?
A. "Yes, I played while I was a student. When I finished, I played in the first division. I played eight years in the first division of Spain. I played in Barcelona the last three years and the other five years in Valencia for Ros Casares. Now they are the best team."

Q. How did you get started in basketball? How were you introduced to the game?
A. "My father, my mother and my brother all played basketball. All of my family plays basketball, my cousins too. Our life is basketball."

Q. Tell me about your brother, Rudy Fernandez, who was drafted this year to play in the NBA?
A. "My brother was drafted 24th in the first round by Phoenix in this year's NBA draft. Now he has been traded to Portland. He will stay in Barcelona one more year and then the next year he will come here. He is only 22."

Q. If you could play one-on-one against anyone, who would you choose?
A. "I like Sheryl Swoopes. It sucks that she's been injured most of this year. I played against her on the National Team. Before her, I liked Cynthia Cooper a lot."

Q. Is there a rivalry with American players and international players in the WNBA?
A. "No, not really. I am surprised because in the WNBA the people are very nice. Everyone says 'Hello, how are you?'. Everyone is very friendly and nice. I am surprised with the people. It is very good."

Q. What do you see as the main differences between basketball in Spain and America?
A. "Here it is very different with the "showtime" and the timeouts. It is the same in Spain with the men's. In Spain the men's and the women's games are very different. There is a show during the timeouts. In L.A., it is good. The music is good. In Spain there is music too, but it's different. The gym is very small in Spain. Here there are a lot of people. It is nice."

Q. What are the cultural differences between basketball here and in Spain?
A. "I got lucky because L.A. is very similar to Barcelona. It is bigger but it is similar. A lot of people in L.A. speak Spanish, so I don't have problems with the language. Everyone is very nice. The beaches are very nice. In Barcelona, the beaches are nice too. It is very similar. I don't have any problems."

Q. What do you think of the other cities you've traveled to here in the States?
A. "I like New York. This is my first time here. I am very excited. There are a lot of people here, but it's nice. I have not taken the subway yet, just taxis. I like Chicago a lot. I will go to San Antonio next week for the first time. I didn't see a lot of Houston, but it is very nice. It is very big. There are a lot of people. I like America."

Q. Are you going to stick around for a while here in the U.S.?
A. "I don't know. I hope to stay here but I don't know."

Q. Are you playing overseas this offseason?
A. "Yes, I am going to Poland to play over the winter. I will play for Krakow with Anna DeForge and Candice Dupree. It is the best team in Poland."

Q. Do you speak any languages other than Spanish?
A. "I speak Catalan also. I am doing better with English and I understand most of it, but I am shy with speaking."

Q. What is your favorite TV show here in the States?
A. "I don't watch a lot of television. I like Desperate Housewives, though. Yes, it's true! I like it!"

Q. Have you gotten into American music since you've been here?
A. "I like old music, both American and Spanish. I have a lot of music on my mp3 player. I like one of Snoop Doggy Dogg's songs. My favorite Spanish groups you won't know, but I like La Quinta Estación."

Q. Have you ever done karaoke? If so, what song?
A. "I do not like karaoke. I am shy. I have done it before but I don't know the name of the song I sang."

Q. What is your favorite movie?
A. "My favorite movies are Moulin Rouge and Grease. Yes, I wish I had time to see the Broadway show while I am in New York, but I don't have time."

Q. How would you describe your role on the Sparks this season? What has your experience been like as a slightly older rookie?
A. "When I arrived, I wasn't expecting to get a lot of minutes my first year. Coming here and learning the system was complicated, but I was ready and Coach (Michael Cooper) had a lot of confidence in me. I began to play a lot of minutes because Chamique Holdsclaw left the team, and I played point guard. In Spain I always played guard, but here I was asked to play point guard. Now I've been playing less because (point guard) Temeka (Johnson) is back, but I am very content. I am very happy with the team. Of course I hope to play a lot, but I am happy this year just to get some experience."

Q. Can the Sparks still make the playoffs?
A. "We need to win a lot of games. I hope the team goes to the playoffs. It will be difficult, but we will try."

www.wnba.com
"Powiem Ci, to zapomnisz. Pokażę- zapamiętasz. Zainteresuję cię- wtedy zrozumiesz."

Awatar użytkownika
garnett
Junior
Posty: 2553
Rejestracja: 27 grudnia 2006, 22:44
Lokalizacja: Kraków

Postautor: garnett » 07 listopada 2007, 13:14

Marta Fernandez: W Wiśle po sukcesy w Eurolidze
Rozmawiała Justyna Krupa





Marta Fernandez wraca do rodzinnej Hiszpanii, by zainaugurować z Wisłą rozgrywki Euroligi. - Rok temu, kiedy grałam w Barcelonie, przegrałyśmy mistrzostwo właśnie z drużyną Salamanki - wspomina
Wczoraj o siódmej rano koszykarki Wisły Can-Pack wyleciały z Balic do Hiszpanii na pierwszy mecz w Eurolidze. W Krakowie została Agnieszka Pałka, która ma problemy z kciukiem.

Justyna Krupa: Zmiana klubu, przeprowadzka do Polski - wszystko było dla Pani pewnym szokiem?

Marta Fernandez: Po raz pierwszy w życiu gram w innym klubie niż hiszpański poza występami w WNBA, ale to trwało tylko kilka miesięcy. W Wiśle przyjęto mnie bardzo dobrze. Najtrudniej znoszę rozłąkę z rodziną, chłopakiem i przyjaciółmi. Wisła to bardzo profesjonalny klub. Baza sportowa nie zaskoczyła mnie specjalnie. Jeśli chodzi o halę, to jest dość wiekowa i czasem jest w niej zimno. Ale podoba mi się, że ze względu na rozmiary jest prawie zawsze pełna. Kibice bardzo nas wspierają. To będzie potrzebne zwłaszcza teraz, gdy nadchodzą ciężkie mecze w Eurolidze.

Ma Pani problemy z komunikacją z koleżankami?

- Prawie wszystkie zawodniczki mówią po angielsku, asystent szkoleniowca również. Tłumaczą, co mówi trener Herkt. Nie jest więc tak źle. Potrafię porozumieć się po angielsku, chociaż rewelacyjnie nie mówię. W Wiśle pytają, czy czegoś mi nie potrzeba. Naprawdę jestem zadowolona z atmosfery i z ludzi, jakich tu spotkałam.

Jakie są Wasze cele na ten sezon w Eurolidze?

- Tę drużynę stać naprawdę na wiele. Może walczyć z każdym w Eurolidze jak równy z równym. Nie chcę mówić o minimalnych celach. Lepiej walczyć o zwycięstwo w każdym kolejnym meczu i na tym się koncentrować. Kluczowe będą mecze u siebie. Nie wyobrażam sobie, byśmy nie przeszły pierwszej fazy rozgrywek.

Pierwszy mecz w Eurolidze z zespołem z Salamanki będzie trudnym spotkaniem wyjazdowym. Dla Pani to prawie jak powrót do domu?

- To będzie dla mnie szczególne spotkanie. W ciągu siedmiu sezonów w lidze hiszpańskiej co roku mierzyłam się z tą drużyną po kilka razy. W sezonie 2005/2006 Barcelona przegrała mistrzostwo właśnie z tym zespołem. Perfumerias Avenida de Salamanca to zespół, który przez kilka ostatnich lat gra bardzo dobrze i solidnie. Najgroźniejsze zawodniczki to Alessandra Santos i Anna Montaniana. Mają wyrównany skład i dobre zawodniczki na każdej pozycji. A także świetnych kibiców, którzy potrafią stworzyć gorącą atmosferę.

Jaka jest atmosfera w Wiśle przed inauguracją Euroligi?

- Chcemy dobrze zacząć te rozgrywki. Rywalki są w naszym zasięgu. Jeśli zagramy na sto procent naszych umiejętności i będziemy stanowić na boisku drużynę, to wywieziemy stamtąd zwycięstwo. A wygrane w Eurolidze na wyjeździe są podwójnie cenne.

Dobrze wprowadziła się Pani do drużyny. W ostatnim meczu z Odrą Brzeg zastąpiła Pani tak ważną zawodniczkę dla Wisły jak Anna DeForge.

- Zaczęłam nieźle ten sezon, bo dobrze czuję się w drużynie. Z DeForge możemy jednocześnie występować na boisku i się uzupełniać. Mam nadzieję, że w Eurolidze również będę sobie radzić. Grałam w tych rozgrywkach przez trzy lata jako zawodniczka Ros Casares de Valencia, ale nigdy daleko nie zaszłyśmy.

Perspektywa gry w Eurolidze zachęciła Panią do przyjścia do Wisły?

- Tak. Przed przyjazdem do Polski miałam świadomość, że Wisła to jedna z silniejszych drużyn w Europie. Rozmawiałam też z Alicią Lopez Verdu i Shannon Johnson, które wcześniej tu występowały. Były zadowolone z pobytu w Krakowie i to przyczyniło się do podjęcia przeze mnie decyzji o przenosinach do Wisły.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Awatar użytkownika
FAN PLKK
Młodzik
Posty: 628
Rejestracja: 18 marca 2007, 16:51
Lokalizacja: Brzeg
Kontaktowanie:

Postautor: FAN PLKK » 02 grudnia 2007, 10:27

przede wszystkim ma super penetracje jest szybka,dynamiczna i skoczna ale niestety rzutu nie ma zbyt udanego i to jest mysle jest jej najpowazniejsza wada bo jak przeciwnik postawi strefe to jej gra sie praktycznie konczy
Im bardziej boisz się porażek tym więcej ich ponosisz..

Awatar użytkownika
Ałgaja
Administrator
Posty: 4344
Rejestracja: 17 sierpnia 2006, 09:24
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Ałgaja » 02 grudnia 2007, 13:22

krysti10 pisze:właśnie i szczególnie za 3 nie zadobrze rzuca


rzuca jak rzuca...mało rzuca, a jak rzuca to nawet czasem trafia :wink: znam takie, co na tej pozycji za 3 rzucają o wiele gorzej. Zresztą Marta nie jest tu po to by z dystansu punkty zdobywać, bo od tego są w zespole inne osoby.

ps. apeluję o bardziej merytoryczne (uzasadniające stwierdzenie) i dłuższe posty...kilka osób z zagranicy to forum czyta i nie ma po co takiego obciachu robić...:?
"Powiem Ci, to zapomnisz. Pokażę- zapamiętasz. Zainteresuję cię- wtedy zrozumiesz."

Awatar użytkownika
ann
Administrator
Posty: 8266
Rejestracja: 07 maja 2005, 17:36
Lokalizacja: Tarnów

Postautor: ann » 02 grudnia 2007, 13:24

FAN PLKK pisze:przede wszystkim ma super penetracje jest szybka,dynamiczna i skoczna ale niestety rzutu nie ma zbyt udanego i to jest mysle jest jej najpowazniejsza wada bo jak przeciwnik postawi strefe to jej gra sie praktycznie konczy


a kolega ile razy widział Martę w akcji? i nie tylko w barwach Wisły.
śmiem twierdzić ze nie za wiele.
moim skromnym zdaniem jedna z najlepszych Europejek na swojej pozycji.
Jeśli ktoś w Krakowie zapyta się za 20 lat: kim była DeForge? Odpowiedź będzie tylko jedna: wielką zawodniczką!


https://www.youtube.com/watch?v=N7ABk7vDous

Liquidor
Młodzik
Posty: 958
Rejestracja: 04 maja 2005, 01:59
Lokalizacja: Wisła Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Liquidor » 15 grudnia 2007, 20:48

człowieku ogarnij się, Twoje posty są tak puste i przypałowe że to aż k... bierze, robisz nam tylko przypał na tym forum wpisując swoje dyrdymały gdzie tylko popadnie. wyluzuj z tym nabijaniem albo dołożę wszelkich starań żeby zakończyć Twoją karierę tutaj.
TO MY KINOLE PAPIESKIEGO MIASTA


Wróć do „Inne kluby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości