Budowa hali pod znakiem zapytania...

Jeśli Twój zespół nie ma jeszcze osobnego podforum, pokaż w tym dziale, że na to zasługuje!

Moderatorzy: sawa_JGora, ludzik76, Platini, Moderatorzy

Awatar użytkownika
garnett
Junior
Posty: 2553
Rejestracja: 27 grudnia 2006, 22:44
Lokalizacja: Kraków

Budowa hali pod znakiem zapytania...

Postautor: garnett » 20 lutego 2009, 16:39

Z powodu kryzysu budowa hali Wisły jest zagrożona

Pod znakiem zapytania stoi budowa hali Wisły oraz sieci hoteli przy stadionie rozbudowywanym na Euro 2012. Inwestycje może powstrzymać światowy kryzys.

- Na budowę hali mamy 8 milionów euro ze środków europejskich. Do realizacji inwestycji brakuje 35 milionów złotych wkładu własnego. Zabiegamy o brakujące środki, prowadzone są w tej sprawie rozmowy - informuje Ludwik Miętta-Mikołajewicz, prezes Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków.

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku nastroje w klubie były optymistyczne. Cieszono się z uchwalenia przez Radę Miasta Krakowa planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru "TS Wisła" objętego al. 3 Maja oraz ulicami: Reymana, Reymonta i Chodowieckiego. Dokument pozwala na budowę na tym terenie hali sportowej na około 4,5 tys. miejsc oraz trzech hoteli sieci Hilton. Inwestycje planuje się na terenach TS Wisła i Wisły Kraków SA, sąsiadujących ze stadionem rozbudowywanym na Euro 2012.

Hala TS Wisła byłaby pierwszym tego typu obiektem w mieście spełniającym europejskie standardy. Miasto oddało TS Wisła nieruchomość w wieczyste użytkowanie, a wcześniej nie było zainteresowane finansowaniem inwestycji, ponieważ od lat ma w planie budowę hali na 15 tys. miejsc w Czyżynach, na którą brakuje środków, i wciąż szuka partnera zewnętrznego, gotowego wyłożyć ok. 360 mln zł.

W przypadku hali Wisły połowę pieniędzy na budowę obiektu z unijnych funduszy wywalczył marszałek województwa, drugą miała zapewnić firma Salwator. Warunkiem była budowa trzech hoteli. W sumie koszt tych inwestycji miał wynieść ok. 150 mln euro. Do ich sfinansowania firma Salwator organizuje grupę arabskich inwestorów. Mówiono o funduszu rodziny panującej w Kuwejcie. Warunkiem było uchwalenie planu "TS Wisła". Teraz prezes Miętta-Mikołajewicz przyznaje, że plany zweryfikował kryzys. Po szczegóły odsyła do partnera strategicznego klubu, którym jest firma Salwator.

Prezes Miętta-Mikołajwicz zaznacza, że najpóźniej do końca lipca powinny znaleźć się brakujące pieniądze na budowę hali, tak aby można było wykorzystać unijną dotację. Jeżeli będą fundusze, to pozostałoby wykonanie projektu (w oparciu o istniejącą koncepcję) oraz zdobycie pozwolenia na budowę, która potrwałaby około dwóch lat.

- Miasto nie jest właścicielem terenu, nie może więc dofinansować budowy hali Wisły. Zrobiliśmy wszytko, co było możliwe. Jest plan dla tego obszaru. W ubiegłym roku plany inwestycyjne Wisły wydawały się realne. W obecnej sytuacji, jeżeli nie znajdą się środki, to klub musi poczekać na lepsze czasy - komentuje Paweł Bystrowski, przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki Rady Miasta Krakowa.

Źródło: Dziennik Polski/www.wislaportal.pl

Wróć do „Inne kluby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości