Historia klubów i ich nazwy. Opinie kibiców

forum dyskusji o sprawach pozaboiskowych

Moderatorzy: rzymi, Lisu, Marco

Awatar użytkownika
Lisu
Kadet
Posty: 1079
Rejestracja: 07 czerwca 2004, 17:04
Lokalizacja: Łódź

Historia klubów i ich nazwy. Opinie kibiców

Postautor: Lisu » 29 kwietnia 2007, 07:48

Sezon ogórkowy zbliża się wielkimi krokami a więc założyłem temat nie typowo meczowy lecz bardziej do ogólnej dyskusji.

Kiedyś istniał w Polsce taki klub jak Stal Brzeg (barwy żółto niebieskie) który posiadał swoją drużynę koszykarek. Istnieli również na kibicowskiej mapie Polski kibice tego klubu. Jak to w Polsce bywa klub miał problemy finansowe itp. Aktualnie w Brzegu gra zespół Odry Brzeg (barwy zielono biało czerwone). Który również ma swoich kibiców.

Posłużę się przykładem kibiców z Pabianic. Ich drużyna nie gra pod nazwą Włókniarz już od wielu lat, Oni jednak pozostali wierni swojemu klubowi i jego barwom. W Brzegu kibice zmienili barwy z żółto niebieskich na zielono biało czerwone (jeżeli mylę kolejność to bardzo przepraszam) zmienili również klub, nie dopingują już Stal a Odrę i co najciekawsze Odra to nie taka sama Odra jak choćby Odra Opole czy Odra Wodzisław lecz w tym wypadku jest to nazwa sponsora czyli fabryki cukierków.

W takim wypadku kibice Odry Brzeg są takimi samymi kibicami jak Lotos Gdynia i wszystkie inny grupy które wykrzykują nazwy sponsorów zamiast nazw klubów. Jest to dla mnie dość dziwne bo od zawsze przynajmniej część z nich jawiła mi się jak osoby "kumate". Co będzie jeżeli kiedyś odejdzie sponsor? Zmienicie barwy, skończy się miłość do Odry a zacznie znowu do Stali albo co gorsze do np. Polonii - firmy transportowej która postanowi zainwestować w drużynę.

Rozumiem że młodsi nie znają Stali i wychowują się od początku jako kibice Odry jednak co na to starsi kibice, czy On też dopingują Odrę?

Być może kibice Stali to jedno a kibice Odry to zupełnie coś innego? Chociaż wydaje mi się że tak nie jest patrząc choćby po zgodach.

Nie zakładam tego temu aby kogokolwiek obrazić czy wyśmiać. Z racji tego, że interesuje mnie kibicowska scena na koszykówce kobiet chciałbym poznać zdanie na ten temat kibiców z Brzegu, ciekawi mnie jak Oni do tego podchodzą.

Piotro
Młodzik
Posty: 584
Rejestracja: 18 grudnia 2005, 16:11

Postautor: Piotro » 29 kwietnia 2007, 08:52

Moim zdaniem bardzo dobry pomysl z tym aby powstal taki temat nie tylko na forum Brzegu :!:

Od siebie powiem, ze ja naleze do tych mlodych kibicow. Sam Stali nie pamietam, ale od starszych kibicow wiem co to jest i nigdy nie zapomnialem o niej. Co do skandowania "Odra" na meczach- odkad chodze na koszykowke tak bylo. Nie twierdze, ze to czyjs blad po prostu tak jest. I mysle, ze mimo tego ze kibice z Brzegu mimo skandowania "Odra" zasluguja na uznanie- bo ciezko jest utrzymac ruch kibicowski na tak trudnym terenie jak Brzeg :wink:
Ja zas od dluzszego czasu poswiecilem sie idei wskrzeszenia ruchu kibicowskiego stricte Stalowskiego. I nie mam tu na mysli grupy rywalizujacej z Pretorianami. Mysle tutaj o rownolegle dzialajacej grupie sympatykow historycznego klubu z Brzegu jakim byl MZKS. Bo trzeba wiedziec, ze Stal to nie tylko koszykowka. Udalo nam sie zebrac pare osob, ktore zadeklarowaly sie i przylaczyly sie do naszej idei, zamowilismy nowa serie szalikow- mysle ze powoli, powoli ale damy rade.
A na kosza dalej bedziemy chodzic jak dawniej i dopingowac brzeska Odre, wspomagajac w ten sposob grupe kibicow od ktorej ja przynajmniej uczylem sie przez dlugi czas.
Obrazek

Awatar użytkownika
qiero
Kadet
Posty: 1961
Rejestracja: 07 czerwca 2004, 07:05
Lokalizacja: BRZEG
Kontaktowanie:

Postautor: qiero » 29 kwietnia 2007, 10:09

Z ta nazwą "Odra" nie jest całkiem tak jak pisze Lisu. Klub nazywa się - Klub Sportowy Odra Brzeg. I fakt, zmiana nazwy miała miejsce po wejściu w sponsorowanie Przedsiębiorstwa Wyrobów Cukierniczych "Odra" i wtedy można powiedzieć, że zaistniał wygodny zbieg okoliczności - w tym wypadku nazwa klubu jest, ale niemusi być utożsamiana ze sponsorem. Fabryka sponsoruje pierwszy zespół, który w związku z tym nazywa się Cukierki Odra Brzeg, z kolei grupy młodzieżowe, na które pieniądze są z miasta zgłaszane są jako KS Odra Brzeg. Jestem niemal pewien, że gdyby sponsor się zmienił, to "Odra" by pozostała, a zmieniłby się jedynie człon nazwy pierwszego zespołu.
Zaznaczam, że nie mam co do tego 100% pewności, ale tak to wygląda z mojej wiedzy.
ULUBIEŃCY BOGÓW UMIERAJĄ MŁODO, LECZ PÓŹNIEJ ŻYJĄ WIECZNIE W ICH TOWARZYSTWIE

Longerinho
Młodzik
Posty: 528
Rejestracja: 19 lutego 2007, 16:40
Lokalizacja: .:Leszno:.
Kontaktowanie:

Postautor: Longerinho » 29 kwietnia 2007, 17:43

Najlepszym przykładem jestesmy etz my. Napoczatku tez krzyczelismy Duda ( poczatkis a ciezkie) ale zrozumielismy ze sponsora nei ma co rozgłaszac , a Tęcza Leszno lepiej brzmi i CUkierki powinny to samo zrobic.!!!!
Leszno naszym miastem , Tęcza naszym klubem

Awatar użytkownika
Marco
Junior
Posty: 2575
Rejestracja: 22 października 2004, 17:01
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Marco » 29 kwietnia 2007, 18:03

Na oficjalnej stronie zespołu jest dział historia poprzeczytaniu go nasuwa mi sie kilka pytań.

Na początku był MKS Orlik (1959),
5 maja 1969 roku, dziesięć lat po powołaniu do istnienia MKS Orlik, sekcję żeńskiej koszykówki przejął Międzyzakładowy Klub Sportowy Stal Brzeg.

tutaj dalej wszystko jest jasne, MKS Stal Brzeg przejmuje MKS Orlik wiec Stal jest kontunuoatorem tradycji z 1959.

Latem 1998 roku powstał Klub Sportowy Kama Brzeg,


i tutaj mam pytanie czy to było powstanie i rejestracja nowego klubu? czy tak jak to mialo miejsce w przypadku Stali Brzeg , ktora przejeła Orlika? bo w tym 1 przypadku mamy ewidetnie napisane "przejął"a tutaj "powstał".

Do 1998 roku brzeskie koszykarki pod różnymi szyldami: od Stali, przez Merkurego, aż do Orlika, występowały w II lidze.


czy ta druzyna z II ligi to właśnie Kama Brzeg , czy tamta druzyna została sama sobie a ktos powołał do zycia nowy klub?

może miala taka sytuacja jak obecnie ze ze struktur klubowych wyodrebniane są autonomiczne sekcje lub powołuje się SSA?
Obrazek
Obrazek
WislaLive.pl

Awatar użytkownika
qiero
Kadet
Posty: 1961
Rejestracja: 07 czerwca 2004, 07:05
Lokalizacja: BRZEG
Kontaktowanie:

Postautor: qiero » 29 kwietnia 2007, 18:22

Merkury i Orlik na pewno przejmowały, bo te kluby istniały wcześniej. Po upadłości Stali sekcja przeszła do Merkurego, potem ten klub przestał istnieć i sekcję przejął Orlik. Kama to był nowopowstały klub, powstał po finansowym zaangażowaniu Zakładów Tłuszczowych. Grało w nim kilka zawodniczek, które grały i szkoliły się we wcześniejszych klubach. Kama kontynuowała tradycje sportowe poprzedników. Potem była zmiana nazwy na Odrę. Sytuacja jest nieco zagmatwana.
ULUBIEŃCY BOGÓW UMIERAJĄ MŁODO, LECZ PÓŹNIEJ ŻYJĄ WIECZNIE W ICH TOWARZYSTWIE

Awatar użytkownika
Marco
Junior
Posty: 2575
Rejestracja: 22 października 2004, 17:01
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Marco » 29 kwietnia 2007, 18:31

qiero pisze:Merkury i Orlik na pewno przejmowały, bo te kluby istniały wcześniej. Po upadłości Stali sekcja przeszła do Merkurego, potem ten klub przestał istnieć i sekcję przejął Orlik.


a Merkury to był jakis inny klub w Brzegu? (juz nie istotne znalazłem na google :))
czy przejęta sekcja przez Orlika istniej nadal czy upadła?jesli upadła to w ktorym roku? czy jest jakas przerwa w istnieniu koszykówki w Brzegu? czy cały czas jest kontynuacja? czy moze przejeta sekcja przez orlika zajela sie tylko młodzieża a nowopowstała Kama Brzeg wzięła na siebie cięzar kosza seniorskiego?
Kama to był nowopowstały klub, powstał po finansowym zaangażowaniu Zakładów Tłuszczowych.



Grało w nim kilka zawodniczek, które grały i szkoliły się we wcześniejszych klubach. Kama kontynuowała tradycje sportowe poprzedników. Potem była zmiana nazwy na Odrę.


dla mnie nie jest w tym momencie takie oczywiste, jakie związki łaczą Orlika,Merkurego, Stal z Kamą Brzeg? jesli w tych klubach sekcja upadła lub przekazano druzyne seniorską do nowego klubu to można powiedzieć, że kontnuowana jest tradycja, zstanawiam się tylko jeszcze jaką w tkaim wypadku przyjąć datę powstania klubu
Sytuacja jest nieco zagmatwana.


oj bardzo bardzo

wiem ze sie czepiam ;)
Obrazek
Obrazek
WislaLive.pl

Awatar użytkownika
qiero
Kadet
Posty: 1961
Rejestracja: 07 czerwca 2004, 07:05
Lokalizacja: BRZEG
Kontaktowanie:

Postautor: qiero » 29 kwietnia 2007, 18:51

jeszcze na początku lat 90-tych były dwie odrębne sekcje żeńskiej koszykówki w Brzegu - Orlik (młodzież) i Stal. Potem były już pojedyncze i przechodziły do kolejnych klubów. Kiedy nastała Kama to w Orliku już nie było kosza, było przejmowane wszystko. O ile się nie mylę to za datę powstania klubu przyjmuje się 1998 rok, czyli rok powstania Kamy.
ULUBIEŃCY BOGÓW UMIERAJĄ MŁODO, LECZ PÓŹNIEJ ŻYJĄ WIECZNIE W ICH TOWARZYSTWIE

Awatar użytkownika
Marco
Junior
Posty: 2575
Rejestracja: 22 października 2004, 17:01
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Marco » 29 kwietnia 2007, 18:57

zagmatwane te historie ale grunt ze ktos (kibice nad tym czuwają )
dzieki za info
Obrazek
Obrazek
WislaLive.pl

Michal-Lemberg
Amator
Posty: 133
Rejestracja: 28 sierpnia 2006, 11:28

Postautor: Michal-Lemberg » 29 kwietnia 2007, 19:14

Marco pisze:zagmatwane te historie ale grunt ze ktos (kibice nad tym czuwają )
dzieki za info


Kibice? Kibice w Brzegu jakoś nie mieli oporów, aby zamienić żółto-niebieskie barwy Stali na trójkolorowe Cukierków! Kto kontynuuje tradycję i czego? Jeśli są to kibice Odry Brzeg, to ta tradycja sięga jedynie 1998 r.

Była, jest i będzie brzeska Stal! / Hey Śląsk!

PS. Lisu, wkrótce udzielę Ci bardziej wyczerpującej odp. w związku (napiętej) sytuacji, jaka zaistniała w Brzegu (nie wiem tylko, czy bezp. na forum, czy na priwie). Pzdr! ŁKS - szacunek!

Awatar użytkownika
Marco
Junior
Posty: 2575
Rejestracja: 22 października 2004, 17:01
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Marco » 29 kwietnia 2007, 19:23

Michal-WKS pisze:
Marco pisze:zagmatwane te historie ale grunt ze ktos (kibice nad tym czuwają )
dzieki za info




Kibice? Kibice w Brzegu jakoś nie mieli oporów, aby zamienić żółto-niebieskie barwy Stali na trójkolorowe Cukierków! Kto kontynuuje tradycję i czego? Jeśli są to kibice Odry Brzeg, to ta tradycja sięga jedynie 1998 r.


zwróć uwagę, że pochwaliłem (ze tak to ujmę) ze są osoby ktore wiedzą jak wyglada ich historia i potrafią ją przedstawić jak wyglądała w kazdym etapie różnych zmian i zawirowań własnościowych tylko tyle, a

przywolenie na zmiany barw to jest inna sprawa i wymaga raczej inne dyskusji
Była, jest i będzie brzeska Stal! /

mozna by raczej rzec : był bedzie jest Orlik Brzeg -pierwsza nazwa ;)
Hey Śląsk!

hey Śląsk
Obrazek
Obrazek
WislaLive.pl

Awatar użytkownika
Kanidżia
Amator
Posty: 158
Rejestracja: 17 grudnia 2006, 20:34
Lokalizacja: Łódź - Bałuty
Kontaktowanie:

Postautor: Kanidżia » 29 kwietnia 2007, 22:42

I m.in. dlatego cieszę się i jestem z dumny z faktu, że jestem kibicem klubu z niemal stuletnią tradycją, który nigdy nie miał problemów z podobnymi sytuacjami.
"Gwarny tłum, trybun szum. Mrowie głów i świateł blask..."

Awatar użytkownika
Belfer
Żak
Posty: 420
Rejestracja: 27 kwietnia 2005, 14:03
Lokalizacja: blisko coraz bliżej, przedmieścia

Postautor: Belfer » 29 kwietnia 2007, 22:59

Wydaje mi się że pewne problemy były w nazewnictwie ŁKSu w latach 50.
Ale to tak jak u nas z Pabianickim Towarzystwem Cyklistów, klub który ma 101 lat był nienawidzony przez komuchów, więc przez pewien okres była Gwardia (albo coś w tym stylu) co gorsza klubem "zaopiekowali się" ubecy - dopiero po 1956 r. wróciła nazwa PTC.
Oczywiście w przypadku ŁKSu kibice nie mieli problemu z nazwą, tak jak my z Włókniarzem, ale jeśli możecie to sprawdzić czy pod koniec lat 40 i na początku 50 (chyba do 1956 r) nie było innej nazwy?
Oczywiście to wszystko to polityka a nie sponsoring.
"...moja wiara to wszystko co mam... WŁÓKNIARZ..."

O bracia wilcy! Brońcie się nim wszyscy wyginiecie!
...NARODOWE SIŁY ZBROJNE...
Kosovo je Srbija
Wileńszczyzna = Polska

Awatar użytkownika
Lisu
Kadet
Posty: 1079
Rejestracja: 07 czerwca 2004, 17:04
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Lisu » 30 kwietnia 2007, 10:17

1. O nazwach ŁKS załóżcie oddzielny temat.

2. Mnie nie chodzi o sam klub z Brzegu czyli o Orlika, Merkurego, Kamę itp. a o KIBICÓW!!!

Byli kibice (szalikowcy) Stali Brzeg teraz są kibice Odry Brzeg. Po tym co czytam to są dwie różne grupy które łączy tylko to że pochodzą z jednego miasta i kibicują drużynie (drużynom) koszykarek. Jednak sami zainteresowani chyba tak nie sądzą bo chyba uważają się wciąż za tych samych kibiców skoro twierdzą że posiadają zgodę z Włókniarzem które o ile mi wiadomo została zawarta między Stalą a Włókniarzem.

Dlatego właśnie założyłem ten temat, aby dowiedzieć się jak to w końcu jest takie jest oficjalne stanowisko kibiców z Brzegu. Z klubami jest zamieszanie ale to niestety nic dziwnego w polskim sporcie.

Awatar użytkownika
simon
Oldboy
Posty: 5437
Rejestracja: 07 czerwca 2004, 07:05
Kontaktowanie:

Postautor: simon » 30 kwietnia 2007, 10:18

Oczywiście, że były problemy !!! W latach świeżo komunistycznych nowa władza przemianowała nam klub na nieco bardziej robotniczo brzmiące: "Włókniarz" Łódź - na szczęście na krótko... mieliśmy i z barwami kłopoty - ale to na samym początku, w roku 1909 zamiast drażniących carską władzę biało-czerwonych mieliśmydość znacząco wyglądające biało-czarne...

Także losy klubów są pogmatwane - tak za czarów zaborów, komuny - czy eksplozji "kapitalizmu" następują wynaturzenia. Trzeba czasu by wszelkiej maści "działacze" czy sponsorzy zrozumieli że więcej zyskują pozostawiając tożsamość, nazwę, barwy, kibiców i lata historii - zamiast przemianować klub na jakąś "Smaczną Maślankę" Bytom itp...

Co do Odry czy Stali i jej kibiców (osobiście pamiętam i "wolę" Stal - choćby przez pamięć do finału PP kiedy razem graliśmy w Częstochowie) - to rozumiem wszystko, oprócz niepotrzebnej zmiany barw... nie wiem po co zmieniać barwy było.

A klub "Odra" to myślę że różni się od wspomnianych Lotosów itd m.innymi tym, że tam Lotos=Cukierki, a Odra=Basketbal Inverstment - czyli kibice Odry dopingują klub a nie sponsora - choć przyznaje, że zręcznie "wstrzelono się" w okoliczności z nazwami i rzeką...

Zresztą tak była czasem że różne nazy historyczne i "marketingowe" przeplatają się nazwajem - np. Ustronianka czy koszykarskie przecież "Katarzynki" z Torunia - tam też jest to nazwa ciasteczek ale koszykarki z Torunia przez całe lata nazywano popularnie "Katarzynki" wcale nie za względu na ciasteczka...

Ciekami mnie natomiast zdanie samych brzeżan.


Wróć do „Kibice”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości