PKM Duda bankrutem?

Moderator: patrese

Awatar użytkownika
patrese
Kadet
Posty: 1445
Rejestracja: 13 stycznia 2007, 21:48
Lokalizacja: Leszno / Poznań
Kontaktowanie:

PKM Duda bankrutem?

Postautor: patrese » 17 lutego 2009, 08:38

Duda ukrywał, że ma opcje?

SKANDAL NA PARKIECIE

Czy producent branży mięsnej narobił sobie pasztetu?
Mówił, że ich nie ma, a ma. Maciej Duda, prezes Polskiego Koncernu Mięsnego Duda, musi się tłumaczyć inwestorom z opcji. Nie szczędzą mu ostrych słów - pisze "Puls Biznesu". Biznesmen z branży mięsnej może mieć kłopoty, bo teraz akcje jego firmy lecą na łeb na szyję.
- Na warszawskim parkiecie zapachniało wczoraj skandalem - twierdzi "Puls Biznesu". Wszystko wskazuje bowiem na to, że Polski Koncern Mięsny Duda wprowadził rynek w błąd w sprawie opcji walutowych. Wczoraj poinformował, że ma w portfelu takie instrumenty, choć wcześniej firma twierdziła co innego.

Miało być bez opcji

W ostatnich tygodniach prezes PKM Duda kilkakrotnie zapewniał oficjalnie, że jego spółka jest "czysta".

- To oszustwo. Duda jest skończony - takie słowa słyszał wczoraj "Puls Biznesu" od zarządzających w funduszach emerytalnych i inwestycyjnych, a także od analityków giełdowych, którzy wystawiają Dudzie rekomendację. W oficjalnych wypowiedziach też byli krytyczni - akcentuje gazeta. Akcje PKM Duda potaniały o jedną trzecią.

www.tvn24.pl

...........................................................................................................

Wygląda na to, że może to być początek końca leszczyńskiej koszykówki. Zresztą nie tylko koszykówki... :roll:
SIAMO SEMPRE CON VOI - LECH POZNAŃ
Obrazek

Awatar użytkownika
Damian94
Nowy na forum
Posty: 56
Rejestracja: 14 lutego 2009, 14:10

Postautor: Damian94 » 17 lutego 2009, 08:54

''Wygląda na to, że może to być początek końca leszczyńskiej koszykówki. Zresztą nie tylko koszykówki... ''

narzie to jest gadanie a sponsora mozna tez szukac to jest duze miasto!

Marek1990
Kadet
Posty: 1159
Rejestracja: 27 marca 2007, 20:59
Lokalizacja: Leszno

Postautor: Marek1990 » 17 lutego 2009, 17:24

Spadki na giełdzie

Spadki wartości akcji mocno dotknęły też przedstawiciela naszego regionu na Giełdzie Papierów Wartościowych Polski Koncern Mięsny Duda S.A. Grąbkowo.

Ten czarny w historii firmy poniedziałek miał swój początek w opublikowanym przez koncern "Wpływie transakcji walutowych na wynik spółki i wyniku przeszacowania innych aktywów".

Sprawa dotyczy tzw. opcji walutowych, które spędzają sen z powiek wielu firmom w całej Polsce. Jak mówi prezes Zarządu PKM Duda Maciej Duda Część inwestorów uznała, że ta informacja została podana zbyt późno. Spółka nie mogła wcześniej oszacować swojego ryzyka przy tych transakcjach. Wcześniej w raporcie półrocznym i na antenie TV Biznes informowałem o opcjach walutowych będących zabezpieczeniem naszych kontraktów eksportowych, a nie spekulacją. Wszystko to wynika z mojej niefortunnej wypowiedzi do jednej z gazet, gdzie na pytanie dziennikarza czy spekulowaliśmy na opcjach walutowych powiedziałem nie. Moja wina, że nie wyjaśniłem tego do końca i nie autoryzowałem wypowiedzi. Przepraszam za to wszystkich naszych akcjonariuszy i uczestników rynku. Naszym zdaniem przy rosnącym eksporcie PKM Duda, nie będzie to miało żadnego wpływu na spółkę. Rolnikom płacimy w terminie 7 dni i chcemy tak robić dalej tłumaczy prezes Duda

Jak podaje dzisiejszy Puls Biznesu, cześć inwestorów, po opublikowaniu wczorajszej informacji czuje się wprowadzona w błąd, co do wcześniejszych doniesień dot. zaangażowania się PKM Duda S.A. w tzw. opcje walutowe.

www.elka.pl

Awatar użytkownika
patrese
Kadet
Posty: 1445
Rejestracja: 13 stycznia 2007, 21:48
Lokalizacja: Leszno / Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: patrese » 17 lutego 2009, 17:38

Duda traciła na opcjach 29 mln zł

16.02.2009 13:50


Okazało się, że PKM Duda mocno zaangażował się w opcje walutowe. Inwestorzy są w szoku, bo wcześniej prezes spółki zaprzeczał, że jest zaangażowany w transakcje.

W KNF rozdzwoniły się telefony ws. Dudy

- Wśród inwestorów instytucjonalnych Duda jest skończona. Mam nadzieję, że presja społeczna będzie na tyle duża w stosunku do KNF i prokuratury, iż Maciej Duda poniesie zasłużoną karę zarówno z pozwów cywilnych, jak i z odpowiedzialności karnej. Świadome wprowadzanie w błąd, by odnieść osobiste korzyści, powinno być z całą surowością skutecznie ścigane. Nie psujmy naszego rynku kapitałowego - komentuje nam anonimo jeden z zarządzających OFE.

Kurs osunął się w poniedziałek o jedną trzecią po tym komunikacie:

- Zgodnie z MSR 39, w wyniku osłabienia złotego względem USD i Euro, wpływ szacowanej ujemnej wyceny nierozliczonych kontraktów walutowych na wynik finansowy spółki roku 2008 wynosi 29 342 tys. zł. (...) Kontrakty te zawarte zostały jako zabezpieczenie prognozowanych przepływów walutowych i zostaną rozliczone w 2009 i 2010 roku - podała Duda w komunikacie.

Jednocześnie spółka poinformowała, że ww. strata finansowa nie ma znaczącego wpływu na wynik finansowy Polskiego Koncernu Mięsnego i jest niewspółmierna do wysokości zwiększonych przychodów eksportowych w związku ze wzrostem kursów walut.

- Informacja o tym, że PKM Duda też jest zaangażowany w transakcje walutowe, to dla mnie ogromne i negatywne zaskoczenie. Przecież wcześniej zarząd otwarcie zapewniał, że firma nie ma opcji. Na dodatek, podana w komunikacie kwota 29 mln zł odnosi się do ujemnej wyceny kontraktów wg ich wartości na koniec 2008 r. Szacuję, że dziś - kiedy złoty jest o wiele słabszy - ich ujemna wycena wynosi już dwa razy więcej - komentuje nam Artur Iwański, analityk Erste Securities

Co mówił Maciej Duda dotąd o opcjach?

"Nie korzystaliśmy z opcji walutowych. Możemy za to pochwalić się całkiem dobrą rentownością naszego eksportu. Szczególnie opłacalny jest Daleki Wschód." - 1 grudnia, Puls Biznesu.

Dziś Maciej Duda nie odbiera telefonów.

Z tytułu już rozliczonych transakcji spółka na koniec roku poniosła stratę w wysokości 442 tys. zł.



Analityk: straty Dudy są dużo większe

16.02.2009 16:17


Opcje w bilansie Dudy komentuje nam Artur Iwański, analityk Erste Securities. Mówi, że teraz planowana emisja akcji spółki jest ryzykowna.

"Informacja o tym, że PKM Duda też jest zaangażowany w transakcje walutowe, to dla mnie ogromne i negatywne zaskoczenie. Przecież wcześniej zarząd otwarcie zapewniał, że firma nie ma opcji. Na dodatek, podana w komunikacie kwota 29 mln zł odnosi się do ujemnej wyceny kontraktów wg ich wartości na koniec 2008 r. Szacuję, że dziś - kiedy złoty jest o wiele słabszy - ich ujemna wycena wynosi już dwa razy więcej.

W obecnych warunkach oceniam, że przygotowywana przez spółkę emisja akcji jest ryzykowna. Po pierwsze dlatego, że nikt nie obejmie nowych akcji po cenie emisyjnej (1,1 zł) wyższej od kursu na giełdzie. Chyba, że emisję uratuje sama rodzina Dudów. Po drugie, chodzi o kwestię zaufania rynku. Trudno mi znaleźć wyjaśnienie dla dezinformacyjnej polityki zarządu w kwestii opcji.

Warto tu podkreślić, że Duda należy do spółek o wysokim wskaźniku zadłużenia. Sięga obecnie 400 mln zł, więc dodatkowe 60-70 mln zł z tytuły zobowiązań opcyjnych jest dla firmy znaczącym obciążeniem. Gdyby banki zażądały od spółki zamknięcia pozycji, postawiłoby to ją pod ścianą.

Informacja o planowanym przeszacowaniu nieruchomości, co będzie miało pozytywny wpływ na wyniki finansowe, jest - w mojej ocenie - jedynie zabiegiem księgowym."

www.pulsbiznesu.pl
SIAMO SEMPRE CON VOI - LECH POZNAŃ

Obrazek

Mozarthio
Kadet
Posty: 1071
Rejestracja: 22 stycznia 2007, 15:21
Lokalizacja: LESZNO

Postautor: Mozarthio » 17 lutego 2009, 21:07

Heh no i co robicie za zamieszanie? Jakbyscie wiedzieli na jakich fundamentach powstal PKM duda to byscie szczerze nienawidzili tych ludzi...zreszta wielu ludzi przez nich cierpialo ale prawda jest taka ze dzieki temu ze inwestują w zuzel i kosza w Lesznei nigdy ich nie atakowal ani prasa ani inne media, to jest tzw budowanie na zgniliznie dobrej atmosfery i wkupowanie sie w łaski :) szkoda mi ich bo dla mnie jako lesczyniaka tak czy siak sa tyko platnikiem za nasze piekne dyscypliny, sentymentu nie ma ...jak widze ze ktos przekresla Tecze Leszno bo PKM Duda wpada w kryzys to gratuluje :) do konca sezonu mamy zabezpieczenie w postaci kontraktu.
A jesli w nowym roku PKM zrezygnuje ze sponsora no to ja nei widze problemu w pozyskaniu nowego strategicznego sponsora a wiem ze sa ludzie w Lesznie ktorzy chetnie wejda w koszykowke zenska bo poprostu mają ten cash.
Życiowe bitwy nie zawsze wygrywają silni i szybsi, lecz prędzej czy później TYM, który wygrywa, jest TEN, który nieustannie myśli, że może wygrać.

Awatar użytkownika
patrese
Kadet
Posty: 1445
Rejestracja: 13 stycznia 2007, 21:48
Lokalizacja: Leszno / Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: patrese » 17 lutego 2009, 21:44

Zamieszania narobił raczej pan prezes Duda, a nie my... Główny sponsor Tęczy jest na skraju bankructwa, więc naturalna jest obawa o dalszy los klubu. Nie chodzi o ten sezon, który kończy się za 2 miesiące, ale o następne. Nie sądzę, by w Lesznie znalazła się inna firma, która wsparłaby klub na takim poziomie jak PKM Duda. (a ten i tak pozostawał wiele do życzenia w porównaniu do innych firm sponsorujących koszykówkę, choćby za miedzą) Przynajmniej nie teraz.

Ciężkie czasy przyszły dla wszystkich, nie tylko dla Dudy (żeby nie było :wink: ) i przyszłość koszykówki nie tylko zresztą w Lesznie stoi pod dużym znakiem zapytania. Prawdziwy kryzys dopiero przed nami i przy takim takim zarządzaniu gospodarką jak obecnie, bardzo duże jest prawdopodobieństwo, że juz niedługo rozpocznie się w Polsce efekt domina. Firmy będą padać jak muchy niestety. Aby temu zapobiec, cięcia zwykle zaczyna się od rezygnacji z kosztów związanych ze sponsoringiem...

Nikt nie przekreśla klubu- jedynie można zastanawiać się, co będzie dalej...
SIAMO SEMPRE CON VOI - LECH POZNAŃ

Obrazek

Mozarthio
Kadet
Posty: 1071
Rejestracja: 22 stycznia 2007, 15:21
Lokalizacja: LESZNO

Postautor: Mozarthio » 17 lutego 2009, 22:00

Ehh kryzys dotyka glownei firmy zadluzone ktore duzo spekulowaly na gieldzie wg mnie oczywiscie, dlatego Duda ma teraz to co ma. Ale mam dziwne przeczucie ze znajdzie sie nowy sponsor...i moze byc na tym samym poziomie. Bo suma summarum Maciej Duda ponoc pieniadze na sponsoring przeznaczal z prywatnych oszczednosci a nie jako tako od calego koncernu PKM ale to zaslyszane tylko. wiec nei sprawdzone
Życiowe bitwy nie zawsze wygrywają silni i szybsi, lecz prędzej czy później TYM, który wygrywa, jest TEN, który nieustannie myśli, że może wygrać.

Awatar użytkownika
bartas
Żak
Posty: 447
Rejestracja: 07 stycznia 2007, 10:58
Lokalizacja: Leszno

Postautor: bartas » 20 lutego 2009, 16:39

Maciej Duda: naprawiam swój błąd

duda01a.jpgKtoś próbuje robić nagonkę na firmę przez jedno nieautoryzowane zdanie – mówił w Rozmowach Elki Maciej Duda, prezes PKM DUDA. Zdaniem prezesa zamieszanie wywołane przez informację o skrywaniu przez spółkę opcji walutowych już się uspokaja. Odzyskujemy zaufanie inwestorów – mówi. To bardzo ważne, ponieważ w marcu koncern wypuszcza na rynek nowe akcje.

Jesteśmy po rozmowach z najważniejszymi inwestorami i bankami – mówi Maciej Duda – efektem tego jest ponowny wzrost wartości naszych akcji. Papiery PKM Duda poleciały na łeb po informacji Pulsu Biznesu, jakoby Maciej Duda skrywał przed inwestorami informacje o opcjach walutowych, przez które w spółce pojawiła się strata finansowa rzędu ponad 29 milionów złotych. To było jedno nieautoryzowane zdanie – wyjaśnia Duda – ktoś z tego powodu próbuje robić nagonkę.

Prezes zastrzega, że nie wini dziennikarzy. To był mój błąd – mówi – staram się go wyjaśniać. Jednak, jak przyznaje, być może doszło tu do ataku na jego firmę, nie chce jednak przesądzać sprawy. Niech wyjaśni to Komisja Nadzoru Finansowego – powiedział Radiu Elka – przy okazji poprzednich emisji naszych akcji padaliśmy ofiarą czarnego PR-u, za każdym razem nieskutecznego. Teraz PKM Duda przygotowuje nową emisję, która ma przynieść spółce ponad 100 milionów złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na rozbudowę zakładu w Grąbkowie. Nie wiadomo jeszcze, czy dojdzie do zapowiadanych wcześniej inwestycji na Ukrainie, Duda przyznaje że to specyficzny i trudny rynek.

Prezes uspokaja też lokalnych współpracowników firmy. Rolnikom płacimy nadal w terminie siedmiu dni – mówi – wiem, że konkurencja stara się wykorzystać nasze kłopoty, ale to się nie uda. Podobnie na bieżąco, jak mówi Maciej Duda, firma wywiązuje się z zobowiązań sponsorskich wobec leszczyńskiego sportu, czyli żużla i koszykówki. (jad)

elka.pl
Obrazek

mozarthio2

Postautor: mozarthio2 » 20 lutego 2009, 19:33

czyli jak zwykle spekulanci robia sztuczne "halo"....


Wróć do „Tęcza Leszno”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości